Зимовий цикл

13 грудня | Ворожіння, гадання та збитки на Андрія

Отож, наближається чудове свято апостола Андрія. З особливим нетерпінням його чекає молодь, тому що у андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Старші люди згадують як святкували Андрія колись:

 

Свято Андрія, я пам’ятаю, дівчата дуже чекали, бо про свою долю в Святого Андрія запитати мали. Сходилися до однієї хати хлопці та дівчата ввечері 12-го грудня, щоб свято Святого Андрія привітати. Жартували, різні історії оповідали та в різні ігри грали, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили....

 

19 грудня | Свято Миколая

Усі діти, з великим нетерпінням чекають 19 грудня. На передодні свята Миколая діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов”язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися. . .

 

25 грудня | Католицьке Різдво

Католики святкують Різдво 25 грудня, як і усі  всі без винятку християни. Щоправда одні святкують народження Христа за юліанським(25 грудня), інші – за григоріанським календарем(7січня). Розбіжності календарів спричиняються до різних дат святкувань, але сутність та дух Різдва залишаться не змінною.

Протягом історії християни східного і західного обрядів, які належали до різних національностей, в Україні обмінювалися своїми звичаями. Деякі так увійшли у наше святкування, що сьогодні католик латинського обряду в Україні не уявляє собі Різдва без куті, і важко уявити Різдво в домівках християн східного обряду без ялинки. Отже найважливішу особливість святкування Різдва католиками латинського обряду в Україні є те , що в порівнянні з католиками інших країн, наші вірні збагачені тією культурною і релігійною спадщиною, яка впродовж віків випрацювана нашим українським народом, разом з християнами різних конфесій, обрядів, національностей.

 

Традиція Різдвяних свят на Буковині

Із приходом пори Різдвяних свят ми поринаємо на три тижні у чарівний світ, створений уявою й фантазіями багатьох поколінь наших предків. Це світ, наповнений народними повір’ями, билицями та легендами про неймовірні чудеса та надприродних істот.
Буцімто, тоді розкриваються небеса, вода перемінюється у вино, а в домашніх тварин прокидається дар розмовляти людською мовою.
Водночас протягом цієї перехідної пори року до осель наверталися душі померлих й активізовувалася всіляка "нечиста" сила, а також пов'язані з нею чаклуни та відьми.

 

1 січня | Новий рік

НОВИЙ РІК — одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят.
Цікаво що у давніх слов'ян, як і в багатьох земле­робських народів Європи, рік розпочи­нався навесні, але після прийняття христи­янства за греко-візантійським обрядом початком церковного та громадянського року стало 1 вересня.

 

7 січня | Різдво

Таїнство Різдва…
Різдву, за церковним статутом, передував чотиритижневий піст. У цей час виконувалися всі хатні роботи: білили світлицю, прикрашали розписами, вивішували найкращі рушники, розкладали килими. Покуття оздоблювали особливо урочисто й прикрашали запаленою свічкою чи лампадою. Широко побутував звичай ставити на покуті сніп зібраних наприкінці жнив пшениці або вівса, символ усіх трьох зимових свят - «дідух».

 

14 січня | Маланки та Василія

За тиждень після Різдва, 14 січня, за старим стилем, весь український народ святкує Новий рік. Новий рік — одне з найдавніших! найпопулярніших календарних свят. За церковним календарем у цей день припадає св. Василія. Всіх Василів вітають з іменинами.

 

19 січня | Водохреща

У надвечір'я Йордану і в сам Йордан відбувається так зване Йорданське водосвяття: у надвечір'я біля церкви, а в Йордан на публічному місці. Водосвяття у Надвечір'я символізує хрещення Івана, а 19 січня — хрещення Ісуса, який також хрестив людей в Йордані. Увечері споживається Йорданська вечеря (18 січня). Страви на столі пісні, як на Святвечір. Розпочинають вечерю молитвою, опісля п'ють свячену воду.        Наступного дня, після Святої Літургії християни зі співом коляд ідуть на став чи річку до христильниці. Христильницю роблять юнаки удень Йорданського надвечір'я. Звичайно ж, у цьому їм допомагають дорослі.

 

15 лютого | Стрітення

15 лютого українцi освячують воду та восковi свiчки.
Празник Стрiтення святкують за 40 днiв пiсля Рiздва Христового. Здавна  цього дня люди спостерiгали за явищами природи i поведiнкою тварин. Так селяни прогнозували погоду i складали агрономiчний календар.

 

Масляниця

Масляна (Масниці, Масляниця, сирна неділя) — давньослов'янське свято на честь весняного пробудження природи. Християнська церква включила масляницю у свій календар: масляний тиждень напередодні Великого посту (кінець лютого — початок березня), проте вона так і не набула релігійного змісту.

 

Банер
Весільний пошук

Пошук:
Місто
Виберіть категорію


Написать в Facebook Поделиться ВКонтакте В Google Buzz Записать себе в LiveJournal Показать В Моем Мире В дневник на LI.RU Поделиться ссылкой в Моем Круге
Зв'язок з адміном в контактах
Я ВКонтакте
Все для проведения свадеб